Katedra rozvojových studií
Univerzita Palackého v Olomouci

Česky

Moldavsko

V roce 2009 byl dokončen dokument "Cesty české rozvojové spolupráce - Moldavsko". Ten plynule navazuje na již existující díl o Srbsku. Dokument je 30minutový a obsahuje i anglické titulky.

Výběr Moldavska souvisí s faktem, že je jedná o nejchudší zemi a vůbec zemi, která je na pokraji zájmu evropské veřejnosti. Moldavsko patří mezi osm prioritních zemí zahraniční rozvojové spolupráce České republiky (ZRS ČR). Tato skutečnost odráží fakt, že Moldavsko je nejchudší evropskou zemí. Česká republika zde patří z evropských států v oblasti rozvojové spolupráce k nejaktivnějším. Ekonomická a sociální situace, dlouhodobý úpadek průmyslové výroby, vysoká nezaměstnanost a záporná migrace spolu s nestabilním politickým prostředím činí z Moldavska málo perspektivní stát, který může z rozvojové spolupráce značně profitovat.

Vytvoření tohoto dokumentu bude odrážet jednu z priorit předsednictví ČR v Radě EU v prvním pololetí roku 2009 – spolupráci mezi členskými zeměmi EU a východní Evropou (Evropa jako globální partner). Zejména tedy posilování vztahů se zeměmi regionu a alokaci adekvátních zdrojů. Dále pak podporu procesu politické a ekonomické transformace, s níž má ČR jako bývalá komunistická země vlastní historickou zkušenost.

S ohledem na charakteristiku rozvojové spolupráce v Moldavsku bude dokument vhodný především pro následující vysokoškolské obory: studenty rozvojových studií, politologie a evropských studií, environmentalistiky, sociální práce a ekonomické fakulty. V této kategorii nelze opomenout studenty žurnalistiky, které tímto dokumentem obeznámíme s problematikou rozvojové spolupráce a motivujeme je k častějšímu začlenění tohoto tématu do sdělovacích prostředků. V rámci své profese tak budou přispívat k větší informovanosti veřejnosti o rozvojových tématech. Rozvojová spolupráce jako průřezové téma se dotýká nejrůznějších odvětví. Informovaní studenti jako budoucí zaměstnanci ve státní správě, neziskovém či soukromém sektoru mohou přispívat ke zkvalitnění rozvojové spolupráce.

Pokud máte o zaslání dokumentu ZDARMA zájem, kontaktujte Evu Vernerovou na eva.vernerova@upol.cz

Podívejte se na fotografie z projektu.


Stránka naposledy změněna 27.02.2012 | vytisknout | ↑ nahoru

© Katedra rozvojových studií Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci | Alma mater | Mapa stránek | RSS | CMS Made Simple